November 26-án 89 éves korában elhunyt Saul Leiter – akit legtöbbször a színes fotózás úttörőjének szoktak nevezni. Akárcsak az apja eredetileg ő is rabbinak készült, de szerencsénkre másképpen alakult a sorsa. 1940-ben kezdett el festészettel, később fotózással is foglalkozni. Nagy hatást gyakorolt rá a Museum of Modern Art-ban 1947-ben megrendezett Henri Cartier-Bresson-kiállítás.
„Teljesen lenyűgözött, és ettől kezdve csodáltam Cartier-Bresson-t. Számomra mindvégig a fényképezés történetének kulcsfigurája marad.”
Érdekes módon, Bresson és a körülötte levő akkori meghatározó fotográfusok mereven elutasították a színes művészi fotográfiát. Hasonló képen érezhetett nem is olyan régen minden digitális géppel alkotó művész. Leiter mégis a színes filmek mellett döntött. Játszott a fényekkel, a tükröződésekkel, az elmosódottsággal. Nem képeslapokként fotózta a városokat, nem is dokumentarista módon, hanem érzőn, hangulatokat közvetítve. Reklámfotósként igen, de művészként csak lassan vált elismertté. Ugyan Leiter fekete-fehér munkái már 1953-ban bekerültek az Al-ways the Young Strangers csoportos tárlat anyagába, de ez nem hozta meg az átütő sikert. Sokkal később, miután Martin Harrison 1991-ben megjelentette néhány képét egy válogatásalbumban, illetve Jane Livingston 1992-ben kiállította fekete-fehér munkáit, élhette meg Leiter alkotásainak reneszánszát.
Csendes, szerény és tartózkodó személyiség lévén, sosem törekedett arra, hogy rivalda fényben álljon, ugyanilyen csendben, mégis kérlelhetetlenül ragaszkodott saját elveihez is.
„Mindeddig oly sok mindent csináltam, amire azt mondták, ezt nem tehetném.”
Forrásként használva Anne Kotzan/Pfisztner Gábor és a fotomuveszet.net